Historie Jubilejní kolonie
Aneb jak to bylo popořádku.
První jednání
Dne 3. března 1921 se uskutečnilo vůbec první jednání mezi Vítkovickým horním a hutním těžířstvem s obcí Hrabůvka o možné stavbě prvních tří dělnických domů pro zaměstnance Vítkovických železáren.
První etapa
První etapa výstavby závodní kolonie Vítkovických železáren byla zahájena stavbou devíti domů v blízkosti dnešní ulice Závodní, které byly provedeny podle návrhu Friedricha Kobera. Hospodářská poválečná krize zavrhla plán na vybudování dalších čtrnácti identických domů. První nájemníci měli k dispozici byty o velikosti 2+1 se…
Z Hrabůvky se stala jedna ze sedmi čtvrtí Ostravy
Dosud samostatná obec Hrabůvka se v lednu 1924 stala součástí tzv. Velké Ostravy. Z Hrabůvky se stala jedna ze sedmi čtvrtí Ostravy. Připojením obce k městu vznikl do budoucna také požadavek, aby závodní kolonie začala působit více městským dojmem.
Druhá fáze výstavby
Druhá fáze výstavby nastala po odeznění krize v roce 1926. Tentokrát v Hrabůvce vyrůstaly domy podle návrhu významného ostravského architekta německo-židovského původu Arnošta Kornera. Architekt se v urbanismu kolonie inspiroval vídeňskými sociálními městy i architekturou, která je ovlivněna vídeňským expresionismem. V letech 1926–1932 se…
Kolonie získává přívlastek Jubilejní
Roku 1928 získala kolonie přívlastek Jubilejní, a to podle stého výročí založení Vítkovických železáren (VŽ), respektive Rudolfovy huti. Při této příležitosti byla 5. prosince 1928 kolonie v sálu nové knihovny slavnostně předána dělníkům železáren. Při oslavách nechyběly osobnosti jako např. generální ředitel VŽ Adolf Sonnenschein,…
Otevření několika objektů občanské vybavenosti
V roce 1930 došlo v Jubilejní kolonii k otevření hned několika objektů občanské vybavenosti. Kromě české mateřské školy v Edisonově a německé v Jubilejní ulici byly zpřístupněny také centrální lázně ve Velflíkově ulici. Poté byla 5. října 1930 kolonie napojena prostřednictvím nové trati také na tramvajovou dopravu. Nakonec 29. listopadu 1930…
Nové domy třetí stavební etapy
Okupační správa VŽ začala na konci roku 1939 plánovat rozšíření kolonie. Nové domy třetí stavební etapy byly postaveny podle projektu Aloise Pixe ze Zábřehu nad Odrou. Dvoupatrové objekty stojící u křižovatky ulic Jubilejní a Mládeže byly kolaudovány roku 1940, čímž zde vzniklo dalších 42 bytů o velikosti 1+1 se spižírnou, předsíní a toaletou.<…
Obnovená výstavba
K obnovené výstavbě nových domů došlo ve válečných letech 1941–1942, kdy bylo vystavěno v rámci čtvrté etapy dvanáct obytných jednopatrových domů na Jubilejní ulici (mezi ulicemi Mládeže a Dvouletky) v duchu tzv. německého Heimatbaustilu. V přízemí i prvním patře každého domu byly dva byty, vybavené obytnou kuchyní, pokojem a kabinetem. Spíž,…
Slavnostní výkop pro 18 nových domů
Poslední, tedy pátá etapa rozšíření kolonie byla zahájena po 2. světové válce v rámci dvouletého hospodářského plánu. Válkou poškozený bytový fond bylo třeba rozšířit, měl-li se rozvíjet průmysl na Ostravsku. Dne 28. července 1946 byl proveden slavnostní výkop pro osmnáct nových domů A–Q, tzv. dvouletek. Nové domy, zkolaudované roku 1947, byly…
Obřadní síň
Budova knihovny a čítárny č. p. 285 přestala roku 1959 sloužit svému původnímu účelu, pro který byla roku 1927 v rámci II. stavební etapy postavena. Nově byl knihovní sál adaptován na obřadní síň tehdejšího Obvodního národního výboru Ostrava 4. Knihovna se zpátky na své místo vrátila v červnu 1965 a poté zde fungovala až do rekonstrukce budovy,…
Vlna modernizace
Jubilejní kolonie v úseku mezi ulicemi Závodní a Letecká procházela v letech 1986–1989 vlnou modernizace. Kromě zvýšení bytového standardu došlo k necitelným zásahům do vzhledu domů – odstraněny byly porůznu římsy, došlo k likvidaci plastických prvků na fasádách, kamenem úrazu se stala také typizovaná výklopná okna, která nahradila…
Zahájení rekonstrukce
Byla zahájena rekonstrukce Jubilejní kolonie, která trvala více než dvacet let. Během dvou dekád byla opravena převážná část domů. Jednotný vzhled navrátil Jubilejní kolonii dřívější krásu. Převážná část domů je ve vlastnictví statutárního města Ostravy, díky čemuž mohl být uplatněn zmíněný jednotný přístup k rekonstrukci.
Návrh na zapsání 36 domů na seznam kulturních památek
Roku 2000 zpracoval Martin Strakoš z Národního památkového ústavu, odborného pracoviště v Ostravě, návrh na zapsání šestatřiceti domů na seznam kulturních památek. V roce 2002 bylo na seznam zapsáno třiadvacet domů s ohledem na to, že se dochovaly v téměř autentickém původním stavu.
Komorní klub
Dne 29. září 2006 byla po rozsáhlé rekonstrukci opět zpřístupněna budova č. p. 285. Namísto původní knihovny zde vzniklo nové kulturní zařízení nazývané od roku 2008 jako Komorní klub.
Klub českých velocipedistů Moravan
Po letech začal v Jubilejní kolonii působit obnovený spolek Klub českých velocipedistů Moravan Ostrava-Hrabůvka, z. s., který v kolonii působil již v předválečných letech. Členové novodobého spolku se věnují historické cyklistice v rámci Ostravska a pořádají v areálu kolonie též kulturní a společenské akce.
Finále
Po dokončené a nákladné rekonstrukci provedené v letech 2011–2022 je oblast Jubilejní kolonie oprávněně nazývána rodinným stříbrem městského obvodu Ostrava-Jih, které se pravidelně dostává do hledáčku nejen médií, ale také publikací a průvodcovských služeb.
Jubilejní kolonie: Století nejkrásnější kolonie Ostravska
Publikace z roku 2022 věnující se Jubilejní kolonii vybudované Vítkovickými železárnami vznikla u příležitosti sta let od kolaudace prvních domů, jejichž výstavba proběhla v letech 1921–1922 na katastru Hrabůvky (dnes součást městského obvodu Ostrava-Jih). Kniha je zároveň přepracovaným a rozšířeným vydáním díla z roku 2018, které…